foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Szkół

w Pogwizdowie Nowym

„…Życzliwość to cecha wspaniała

Przytulaj, pocieszaj we łzach

Daj z siebie człowieka innym

Śmiej się, śpiewaj i baw…”

Agata Dziechciarczyk

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. 21 listopada gr. Jeżyków odwiedziła Bibliotekę Miejską w Rzeszowie. Nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Dzieci chętnie brały udział w rozmowach z uwaga wysłuchały bajki o „Wiewiórkach, które nie chciały się dzielić”. Oczywiście najważniejszą atrakcją była możliwość wybrania nowej książeczki. Kolejna wizyta już w grudniu. /E. Michałek-Gaweł

Zdjęcia...

25 listopada w bibliotece Szaraczki wysłuchały opowiadania A. Damiron Tumtum Dudniący Słoń. Głównym bohaterem opowiadania jest ogromny słoń, który nie ma przyjaciół. Tumtum był tak wielki, że prawie nie mógł chodzić. Wszystkie zwierzęta, kiedy usłyszały dudnienie jego kroków uciekały przerażone. Odważna osa odmieniła życie TumTuma, który zobaczył, że nie jest sam, że wokół żyje dużo zwierząt, które już się go nie boją. /G. Bieniek

Zdjęcia...

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Kto jest dzieci przyjacielem?
Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały mis.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy misia swego ma.

Bohaterem poniedziałkowego dnia w przedszkolu był KAŻDY miś!!! I ten mały i ten duży…, różowy, brązowy, zielony…, gruby i chudy.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem –  Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże ale każdy był piękny i wyjątkowy.  Misie towarzyszyły dzieciom w czasie zajęć, konkursów, zgadywanek, piosenek, tańców, degustacji miodku, ćwiczeń gimnastycznych i zabawy. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

Nie zapominając o realizacji projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury" przedszkolaki wykonały "MISIOWY REGULAMIN MAŁEGO CZYTELNIKA" oraz "KODEKS DOBRYCH PRAKTYK CZYTELNICZYCH".

Zdjęcia grupa 1.

Zdjęcia grupa 2.

Zdjęcia grupa 3.

pagePaździernikowe "Moje naj"

Trwa piąta edycja szkolnego konkursu „Moje naj…”. W minionym tygodniu rozstrzygnięty został konkurs za miesiąc październik. Tytuł: Zdjęcie miesiące w kategorii „Z przyrodą za pan brat” zdobył Kacper Skalniak. W tej kategorii komisja wyróżniła zdjęcie nadesłane przez Jagodę Wiśniewską również z klasy. Tytuł: Zdjęcie miesiąca października w kategorii „Bezkrwawe łowy” uzyskały Ex aequo fotografie Mikołaja Dygi z klasy IV i Amelii Szczęch z klasy V. Wyróżnienia trafiły do: Kornelii Kozdrańskiej z klasy VI i Aleksandry Krzak z klasy IV. Wszystkie nagrodzone prace można oglądać na gazetce „Moje naj…”. Zachęcamy do wnikliwego zapoznania się z opisami, którymi opatrzone są zdjęcia. Już niebawem ogłoszony zostanie nowy konkurs, tym razem wiedzowy, dotyczący sfotografowanej przyrody, a dokładnie informacji zawartych w ich opisach. Do końca miesiąca czekamy na zdjęcia, które powalczą o tytuł „Zdjęcie miesiąca listopada”. A warto, bo dyplomy i atrakcyjne nagrody czekają!

Zdjęcia...

EDUKO-PLENER W „Dworku Myśliwskim”

Uczniowie klas V-VIII zostali zaproszeni przez władze koła myśliwskiego Towarzystwo Myśliwych w Rzeszowie do „Dworku Myśliwskiego” w Wysokiej Głogowskiej. Wyjazd odbył się 19 listopada. Powitał nas pan Mieczysław Struzik oraz Łowczy koła – pan Karol Ungeheuer. Wspólnie przeszliśmy pod pamiątkowy obelisk ku czci św. Huberta, przy którym jeden z uczniów, imiennik patrona, zapalił znicz. Wszyscy w ciszy oddaliśmy hołd św. Hubertowi. Następnie udaliśmy się do sali wykładowej, w której pan Bogusław Depa przybliżył uczniom historię koła Towarzystwo Myśliwych w Rzeszowie – najstarszego koła myśliwskiego w Polsce, które od niemal 140 lat przyczynia się do kultywowania tradycji narodowych. Dowiedzieliśmy się o kulturotwórczej roli łowiectwa – o łowieckiej muzyce, malarstwie, rzeźbie, poezji oraz architekturze z pięknymi dworkami i parkami. Być może skorzystamy w przyszłości z propozycji i odwiedzimy Muzeum Zamkowe z Zameczkiem Myśliwskim w Pszczynie… Podczas wykładu podkreślono, że łowiectwo to też budownictwo sakralne, którymi są liczne kapliczki i kaplice ku czci św. Huberta. Dzieci otrzymały widokówki z widokiem kaplicy w Rzeszowie-Miłocinie oraz jej wnętrza. Po spotkaniu wiemy już, że z łowiectwem wiąże się też kynologia i strzelectwo – dyscyplina sportowa, która jest konkurencją olimpijską. Kolejną wymienioną składową łowiectwa była gospodarka łowiecka. Kuchnia łowiecka to ostatni z przytoczonych składników zamykających się słowem: łowiectwo. Tradycyjna kuchnia oparta jest na najzdrowszym mięsie pozyskiwanym podczas polowań. Dzieci usłyszały odpowiedź na pytanie: po co się poluje? Wiedzą już, że polowania są niezbędne, aby utrzymać populację zwierząt na poziomie ilościowym i jakościowym, by minimalizować szkody w uprawach rolniczych, by zwierzęta nie stanowiły zagrożenia w ruchu drogowym. Pan Bogusław przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Dbajcie o naszą ojczystą przyrodę”. Dbanie o zwierzęta polega między innymi na ich dokarmianiu zimą, gdy brakuje pożywienia. Gdy jest mało określonych zwierząt – kupuje się je z terenów, gdzie występują liczniej. Wszystko po to, żeby widokiem dzikich zwierząt mogły cieszyć się też następne pokolenia. Wyginięcie jednego gatunku pociąga za sobą poważne konsekwencje dla całego ekosystemu.

Czytaj więcej: EDUKO-PLENER W „Dworku Myśliwskim”

Polecane strony

Licznik odwiedzin

295409
Dziś265
Wczoraj371
Tydzień2742
Miesiąc3135
Wszystkie dni295409

Copyright © 2019 Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym Rights Reserved.