foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Szkół

w Pogwizdowie Nowym

Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”

11 lutego br. uczniowie klas V-VIII mieli okazję obejrzeć spektakl „Dziady” cz. II A. Mickiewicza w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Na niewiele ponad godzinę aula Uniwersytetu Rzeszowskiego zamieniła się w teatralną scenę, na której młodzi, zdolni krakowscy aktorzy profesjonalnie odegrali role osób Mickiewiczowego dramatu
z I. poł. XIX w.

Choć odtwarzana sztuka ma już prawie 200 lat, przekazywane w niej treści
i przesłania moralne nie tracą na wartości. Uczy ona, że aby osiągnąć pełnię człowieczeństwa i spokój wieczny, trzeba zaznać w życiu doczesnym cierpień i goryczy. Nie można też krzywdzić drugiego człowieka i patrzeć obojętnie na czyjeś cierpienie. W życiu nie wolno również uciekać od ludzkiej, ziemskiej miłości – trzeba rozumieć i szanować uczucia innych oraz samemu kochać.

Dzięki sprawnie wyreżyserowanemu widowisku uczniowie dowiedzieli się, czym były dziady (czyli półpogański obrzęd ludowy obchodzony głównie na Litwie, Białorusi, Ukrainie zazwyczaj w dzień zaduszny), jakie zadanie miał do wykonania Guślarz oraz w jakim celu przywoływano dusze zmarłych.

Odbiór sztuki ułatwiły zapewne wyrazista gra aktorska, pobudzająca wyobraźnię widza scenografia, przemyślana choreografia i tworząca odpowiedni nastrój – adekwatny do przedstawianej treści – muzyka.

Udział w tak emocjonującym widowisku na pewno nikogo nie nużył, za to każdego skłonił do refleksji.

Zdjęcia...

Lecz oto księżniczki przybyły na bal

każda suknię ma lśniącą, koronę i szal.

Za nimi kroczą dumnie rycerze wspaniali

wszyscy bardzo dzielni, chociaż jeszcze mali.

Muzyka do tańca zagrała wesoło

wirują radośnie wszystkie pary wkoło. J. Mazurkiewicz

Zabawy karnawałowe dla dzieci to, przede wszystkim, możliwość przeistaczania się w inne osoby. 10.02.2020 r. w Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po zajęciach i obiedzie, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, muzyka i wodzireje zachęcali je do tańców. Tańce były przeplatane zabawami oraz konkursami, zwycięzcy nagradzani drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Zdjęcia...

W tym samym dniu odbyła się zabawa karnawałowa dla dzieci klas młodszych. Zdjęcia....

 

 

 

 

 

 

 

 We środę karnawałowa "muza" zagrała dla najstarszej młodzieży naszej szkoły. Zdjęcia....

 

 

 

 

 

W sobotę 01.02.2020 r. w hali sportowej w Głogowie Małopolskim zostały rozegrane Gminne Zawody w tenisa stołowego chłopców i dziewcząt. Mimo, że turniej był amatorski, zawodnicy reprezentowali wysoki poziom gry. Podczas całego turnieju panowała sportowa rywalizacja fair play i życzliwa atmosfera wśród uczestników. Nasza drużyna w składzie: Kacper Tyrański, Hubert Ryndak oraz Karol Ordon zajęła II miejsce i awansowała do zawodów powiatowych. Gratulujemy i życzymy sukcesów w drugim etapie!!!

Zdjęcia...

W sobotę 8 lutego 2020 r. w Głogowie Małopolskim rozegrały się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w pikę siatkową chłopców. W zawodach wystartowało 5 drużyn ze szkół z naszej gminy: Głogów Małopolski, Budy Głogowskie, Wysoka Głogowska, Przewrotne i Pogwizdów Nowy.

Nasi uczniowie uplasowali się na III miejscu.

Skład drużyny:

Paweł Drzał

Jakub Kawa

Konrad Kozdrański

Maksymilian Pado

Fabian Sarna

Karol Kawa

 

Gratulacje!

Zdjęcia...

Przedszkolacy na scenie

Tradycją stał się już występ jasełkowy, który przedszkolacy z przedszkola w Pogwizdowie Nowym mogli przedstawić na scenie domu katechetycznego im. Jana Pawła II w Rudnej Wielkiej. Było to wspaniałe wydarzenie, na którym mali artyści pod opieką wszystkich pań przedszkolanek i czujnym okiem pani Dyrektor Krystyny Gnat mogli zaprezentować swoje talenty aktorskie i wokalne.  Mali aktorzy wspaniale przybliżyli licznie zgromadzonej publiczności prawdę o narodzinach Jezusa. Przedstawili historię Maryi i Józefa, którym towarzyszyły Anioły, pastuszkowie, owieczki i Mędrcy przybywający do stajenki  by oddać pokłon Dzieciątku.  Na scenie pięknie grał Herod, diabełki oraz śmierć.

Zdjęcia .... (dziękujemy pani Sabinie Rybce oraz panu Stanisławowi za piękne fotografie dzieci)

Polecane strony

Licznik odwiedzin

341129
Dziś323
Wczoraj403
Tydzień726
Miesiąc12848
Wszystkie dni341129

Copyright © 2020 Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym Rights Reserved.