foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Szkół

w Pogwizdowie Nowym

Instytucje chroniące zabytki – BIBLIOTEKA.

W dniu 7 listopada uczniowie klas 7 i 8 skorzystali z zaproszenia Biblioteki Miejskiej w Rzeszowie - filii nr 16 na prelekcję dotyczącą historii najnowszej. Pani Katarzyna z Oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie przybliżyła uczniom postać Anny Walentynowicz – współtwórczyni Związku Zawodowego „Solidarność”. Spotkanie zorganizowane zostało w związku z tym, że rok 2019 ogłoszony został przez Sejm RP „Rokiem Anny Walentynowicz”.

Zdjęcia...

2019 hubert komisjaKonkurs "Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa" rozstrzygnięty!

 Nadszedł czas przedstawienia wyników XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa". Jak zwykle zaskoczyły nas Wasza pomysłowość w sposobach zaprezentowania tematu i wysoki poziom prac. Jak zawsze ucieszyły nas prace ze szkół, które od lat uczestniczą w konkursie, z radością powitaliśmy nowych uczestników.

Poniżej znajdują się nazwiska tych, którzy zdobyli nagrody. Komisja miała niezwykle trudne zadanie wybrać laureatów spośród tak wielu pieknych prac. Po wielu godzinach wnikliwego analizowania i przyglądania się każdej z ponad 667 nadesłanych przez Was prac, jury konkursu podało listę laureatów.  Komisji przewodniczyła pani Maria Witt z Aktywnej Grupy Twórców przy Domu Kultury w Głogowie Młp. wspomagała ją pani Bożena Sobek - członek Koła Twórczości Pedagogów - Plastyków oraz eksperci z Komisji Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa Okręgowej Rady Łowieckiej w Rzeszowie, którym nie obca jest tematyka konkursu związana ze Świętym Hubertem panowie: Mieczysław Struzik i Jan Banaś. Niemniej jednak, zawsze trudno zdecydować, która praca jest tą najlepszą bo we wszystkich widać niesamowite zaangażowanie.

Dziękujemy WSZYSTKIM za udział  a laureatów wraz z opiekunami zapraszamy na uroczysty finał, który odbędzie się 14 listopada o godzinie 1000 w hali sportowej Zespołu Szkół w Pogwizdowie Nowym.

Czytaj więcej: Wyniki konkursu "Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa" 2019

domkiPOMAGAMY POŻYTECZNYM OWADOM – BUDUJEMY GNIAZDA NA ZIMĘ

W naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne – Po co buduje się i instaluje domki dla owadów? Jak przygotować schronienia dla murarek? Warsztaty miały na celu przede wszystkim pobudzanie świadomości ekologicznej uczniów oraz zwrócenie uwagi na znaczenie murarek dla człowieka i środowiska.

Rola murarek w przyrodzie jest ogromna - zapylają rośliny, dzięki czemu mamy potem owoce. Takich owadzich gości warto mieć w ogrodzie jak najwięcej, żeby jednak tak było musimy im pomóc. Na warsztatach zbudowano domki z naturalnych materiałów, gdzie owady skryją się przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami. Powstały domki ze słomek, rurek, łodyg, które są w środku puste oraz z drewna i cegły.

Jednym z czynników ograniczających populację murarek jest mała dostępność właściwych miejsc do gniazdowania w przekształconym przez człowieka środowisku. Dawniej owady znajdowały schronienia w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami. Obecnie betonowa zabudowa bardzo to ogranicza. Dlatego też wiele z nich ginie. Pamiętajmy jednak, że możemy im w naprawdę prosty sposób pomóc. Zbierajmy naturalne materiały! Zbudujmy owadzie schronienia!

Dziękujemy wszystkim, którym los murarek nie jest obojętny. Nasze zielone zadanie zostało zrealizowane. Warsztaty odbyły się w ramach zajęć pozalekcyjnych. Prowadzący: G. Gryglewicz.

lyczakow2„ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA” – PAMIĘTAMY O POLSKIEJ HISTORII LWOWA

Nasza szkoła uczestniczyła w akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”, będącej wspólną inicjatywą polskiego Radia Lwów i Konsulatu RP we Lwowie, której koordynatorem od wielu lat jest TVP Rzeszów.

Zbieraliśmy znicze (głównie w kolorach białym lub czerwonym), które zostały przekazane organizatorom akcji, a następnie zostaną przewiezione i zapalone 1 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, gdzie spoczywa wielu sławnych Polaków i  rozświetlą polskie nekropolie za wschodnią granicą.

Organizatorem akcji w naszej szkole były p. G. Gryglewicz, R. Chłanda , M. Marszał, A. Sarna.  Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Zebraliśmy 275 zniczy.

lyczakow3lyczakow4

SPOTKANIE Z PANEM LISTONOSZEM W PRZEDSZKOLU

W październiku przypada Dzień Poczty Polskiej. Z tej okazji 24 października do przedszkola został zaproszony gość specjalny – pan listonosz, tata Michałka. Dzieci mogły zobaczyć strój pocztowy i logo poczty. Nasz gość opowiedział na czym polega praca listonosza, kto może być nadawcą i adresatem przesyłki. Następnie zaprezentował wszystkim swoją ogromną torbę, w której nosi listy. Dzieci poznały różne rodzaje listów oraz paczek. Dowiedziały się jaką drogę pokonuje list zanim trafi do adresata, co to jest list polecony, awizo i wiele innych ciekawostek. Rozmowa z gościem uświadomiła dzieciom znaczenie znajomości swojego imienia i nazwiska, a także własnego adresu zamieszkania. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się jak trudna i odpowiedzialna jest praca listonosza doręczającego listy, przesyłki i paczki prosto do adresatów. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały od pana listonosza kopertę oraz znaczek pocztowy. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom zawodu listonosza. Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi za zaangażowanie i poświęcony czas.

Zdjęcia...

Polecane strony

Licznik odwiedzin

295409
Dziś265
Wczoraj371
Tydzień2742
Miesiąc3135
Wszystkie dni295409

Copyright © 2019 Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym Rights Reserved.