foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Szkół

w Pogwizdowie Nowym

Szkoła pamięta

Zaduma się snuje po grobach,
Liście w kobierzec się ścielą
Ostatnie barwią się kwiaty
A wśród nich krzyże się bielą… „

25 października w ramach ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowe akcji „Szkoła pamięta”, uczniowie naszej szkoły udali się cmentarz w Rudnej Wielkiej. Celem naszym było odwiedzenie grobów osób zasłużonych i cenionych dla społeczności lokalnej jak również uporządkowanie bezimiennych, opuszczonych mogił i zapalenie na nich zniczy. W tych listopadowych dniach wspominamy nie tylko najbliższych, ale również tych, którzy toczyli walkę o naszą suwerenność i wolność. Uczniowie VIII klasy obejrzeli film Andrzeja Wajdy pt.: „Katyń”. Cała społeczność szkolna i przedszkolna naszej placówki, włączyła się do podkarpackiej akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”, która jest wyrazem pamięci o polskiej historii ziemi lwowskiej, a także jest to rodzaj wsparcia dla mieszkających tam Polaków. Pierwszego listopada zostaną one zapalone na największych i najstarszych nekropoliach: Cmentarzu Łyczakowskim, Obrońców Lwowa (Orląt), Janowskim oraz innych.

My pamiętamy! Zdjęcia...

Wyjazd Szaraczków do biblioteki

21 października Szaraczki wybrały się do Biblioteki Miejskiej w Rzeszowie na kolejne spotkanie z książką. Tematem naszego spotkania były zwierzęta hodowlane, domowe i dzikie. Na tablicy widoczne było hasło „ Kochaj zwierzęta na co dzień i od święta!” Dzieci uczestnicząc w zabawach wzbogacały swoja wiedzę na temat zwierząt i ludzi którzy zajmują się ich leczeniem i terapią (weterynarz, behawiorysta). Przedszkolaki wysłuchały opowiadania B. Chauda pt. „Żegnaj skarpetko”. Dramatyczna historia porzucenia królika, który był niemrawy i nie potrafił bawić się w Indian miała zaskakujące zakończenie, które podobało się wszystkim. Na zakończenie każde z dzieci samodzielnie wybrało książkę do codziennego czytania w domu. Po zajęciach bibliotecznych była zabawa na osiedlowym placu zabaw. Wyjazd sprawił dzieciom ogromna radość. /G. Bieniek      Zdjęcia...

STRACH MA WIELKIE OCZY  - Jeżyki w bibliotece

…"Strach ma tylko wielkie oczy
Ty zaś przyjaciela masz
Gdy on obok ciebie kroczy
Ruszaj śmiało, naprzód marsz!..."

Jerzy Maciej Siatkiewicz

24 października grupa Jeżyków również odwiedziła bibliotekę. Dzieci wysłuchały bajki pt: "Odwagi zajączku". Przedszkolaki opowiadały o tym czego się boją, mierzyły swój poziom strachu na strachomierzu. Brały udział w zabawach ale najważniejsze było wybranie i wypożyczenie kolejnej książeczki do domu. Kolejna wizyta już w listopadzie. / E. Michałek-Gaweł     Zdjęcia...

Spotkanie z leśnikiem

15 października nasze przedszkole odwiedził pan Piotr Łabno, starszy referent z Nadleśnictwa w Głogowie Młp. Celem spotkania było: zapoznanie dzieci z praca leśnika, pogłębianie wiadomości na temat środowiska leśnego, zainteresowanie dzieci opowieściami na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym, utrwalenie wiadomości o zasad zachowania się w lesie. W trakcie spotkania pan Piotr zaprezentował dzieciom mundur leśniczego i zapoznał z pracą leśników. Przedszkolaki dowiedziały się, że leśnicy zajmują się drzewami.: kontrolują i nadzorują nasadzenia drzew i pozyskiwanie drewna. Gość podczas opowieści o lesie wykorzystywał ilustracje, tablice, naturalne okazy przybliżające dzieciom środowisko leśne. W trakcie spotkania dzieci zadawały leśniczemu pytani, na które odpowiadał wyczerpująco i cierpliwie. Dzięki takim zajęciom, przedszkolaki poszerzają swoją wiedzę o lesie i jego mieszkańcach. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi za ciekawe spotkanie.

Zdjęcia..

17 października społeczność naszej placówki uroczyście obchodziła XIX Dzień Papieski. Tegoroczne hasło to: "Wstańcie, chodźmy!". Hasło jest nawiązaniem do słów Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny oraz odwołaniem do ludzkich serc i sumień. W montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów klasy VIII pod kierunkiem księdza Rafała Tęczy znów wybrzmiały okoliczności towarzyszące wyborowi Karola Wojtyły na głowę Kościoła katolickiego w 1978 r. Prezentowane teksty o słowiańskim papieżu, który głosił miłość i pokój narodom całego świata przedstawiły ciekawostki dotyczące jego życia. Dowiedzieliśmy się się z nich m.in., że Ojciec Święty słynął z dużego poczucia humoru, często żartował i przekomarzał się z młodzieżą, lubił śpiewać przy goleniu, a jego ulubioną pieśnią była „Barka”. Zgromadzona na uroczystości społeczność mogła wysłuchać jej w wykonaniu uczennicy klasy VIII - Kingi Fic.

Zdjęcia...

Instytucje chroniące zabytki – Państwowe Archiwum w Rzeszowie

16 października uczniowie kl. VII i kl. VIII odwiedzili najnowocześniejszy w Polsce gmach Państwowego Archiwum w Rzeszowie. Zasoby archiwum to ponad 5 kilometrów różnych dokumentów, zgromadzonych w przestrzennych magazynach, które mogliśmy zobaczyć. W pracowni konserwatorskiej, pełnej specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu mieliśmy możliwość praktycznego zapoznania się z procesem odrestaurowywania uszkodzonych źródeł pisanych. Renowacja papierowych dokumentów polegała m.in. na: oczyszczaniu za pomocą elektrycznych gumek, prasowaniu, podklejaniu, przycinaniu, kąpieli w kuwetach z destylowaną wodą, suszeniu. Obejrzeliśmy także prezentację multimedialna z komentarzem pracownika-archiwisty, zatytułowaną: „Dzieje Rzeszowa w materiale archiwalnym i rozwój terytorialny miasta Rzeszowa w świetle planów i map”. Wizytę w rzeszowskim archiwum zakończyliśmy oglądając wystawę „Witaj Szkoło”, na której przedstawiono pomieszczenie klasy szkolnej z początku XX wieku.

Archiwum rzeszowskie jest pierwszą w tym roku szkolnym instytucją chroniącą zabytki, którą odwiedziliśmy. Na listopad zaplanowaliśmy kolejną wyprawę do biblioteki.

Zdjęcia...

Polecane strony

Licznik odwiedzin

295409
Dziś265
Wczoraj371
Tydzień2742
Miesiąc3135
Wszystkie dni295409

Copyright © 2019 Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym Rights Reserved.