foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Szkół

w Pogwizdowie Nowym

W tym tygodniu najważniejsze wartości, o których mówiliśmy to empatia oraz pracowitość

Dzieci uczą się empatii poprzez obserwowanie dorosłych, ich sposobu reagowania na czyjś płacz, smutek, zdenerwowanie. Naśladują reakcje rodziców czy nauczycieli, dlatego najważniejsze w uczeniu empatii jest… bycie empatycznym w stosunku do innych.

 Pracowitości uczymy dzieci zaczynając od nauczenia ich zasad zabawy, współdziałania w grupie. Nieodłączną cechą pracowitości jest wytrwałość, dlatego wdrażamy dzieci, aby doprowadzały zaplanowaną zabawę, grę, układankę do końca.
Ucząc pracowitości, powinniśmy także pamiętać o tym, aby nie wyręczać dziecka. Już 4-letnie dzieci powinny się wykazać wieloma umiejętnościami w zakresie samoobsługi.
Uczymy dzieci szacunku do pracy – zarówno w odniesieniu do wytworów prac innych dzieci (wprowadzając zasadę, że budowlę z klocków może popsuć tylko ten, kto ją zbudował), jak i do pracy osób dorosłych.
Uczymy także dzieci dziękowania innym za ich pracę, za podanie posiłku, pomoc w posprzątaniu.
Zachęcamy dzieci do pomagania sobie nawzajem, np. przy sprzątaniu dużej liczby klocków. Pamiętając o tym, że praca nigdy nie może być karą. Tłumaczymy dzieciom, jakie znaczenie ma porządkowanie sali:
– łatwiej znaleźć poszczególne rzeczy,
– nie niszczą się, ponieważ nikt ich nie podepcze,
– nie zagrażają bezpieczeństwu, ponieważ nikt się o nie nie przewróci.

Krasnoludki Zdjęcia...

Jeżyki Zdjęcia...

Szaraczki Zdjęcia...

Copyright © 2020 Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym Rights Reserved.