foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkolno-Przedszkolny

nr 12 w Rzeszowie

Mąż modny” – czyli próby literackie w klasie VII

Omawiane dzieła literackie – wiersze, powieści, dramaty służą nie tylko poznawaniu literatury, zgłębianiu wiedzy, refleksjom na przeróżne tematy, rozpatrywaniu wielu aspektów życia człowieka. Często bywają też źródłem natchnień. Uczniowie, inspirując się utworami literackimi bądź innymi tekstami kultury, odkrywają w sobie chęć tworzenia i podejmują próby literackie.

Lektura satyry „Żona modna” oświeceniowego twórcy Ignacego Krasickiego skłoniła uczniów klasy VII do dyskusji nie tylko na temat 18-wiecznych dam, ich manier
i ekscentrycznych zachowań, ale była także okazją do oceny współczesnych młodych kandydatek i kandydatów na żony i mężów. Pod wpływem przemyśleń i wniosków, które można sformułować po analizie dzieła I. Krasickiego, uczniowie dostrzegli, że także w obecnych czasach nie brakuje karykaturalnych – egocentrycznych, zachłyśniętych zachodnią modą, pozbawionych autentyczności panien i kawalerów.

Z kolei zainspirowana oświeceniowym utworem (oraz ożywioną dyskusją toczącą się podczas lekcji języka polskiego) uczennica klasy VII podjęła niecodzienne wyzwanie i postanowiła zmierzyć się z napisaniem utworu literackiego.

Klaudia Parat w swojej satyrze (czyli utworze, który niepozbawiony humoru, ale i ironii ośmiesza pewne postawy lub wady ludzi) kreuje postać współczesnego „męża modnego”. Czy ma on coś wspólnego z 18-wiecznną żoną modną? Czy autorka wiersza dostrzega i piętnuje przywary typowe dla naszych czasów? Proszę się przekonać.

Za swoją satyrę Klaudia Parat otrzymała ocenę celującą, a Państwu życzymy miłej lektury i owocnych refleksji.

 

Klaudia Parat, „Mąż modny”

Mój mąż jest modny,

Prowadzi tryb życia wygodny.

Modne ubrania kupuje,

A na chleb pieniędzy brakuje.

Ma nażelowane włosy,

Wyglądające jak krople rosy.

Do zdjęć często pozuje

I twarz kremem smaruje.

Obiady w restauracjach zjada,

Na poważne tematy z nim się nie porozmawia.

Regularnie jeździ na basen,

By nie być grubasem.

Na siłownię chodzi

I nic innego już go nie obchodzi.

Nie liczy się jednak czy modny jest mąż,

Tylko czy ma piękne wnętrze wciąż.

 

Copyright © 2021 Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 12 w Rzeszowie Rights Reserved.