foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkolno-Przedszkolny

nr 12 w Rzeszowie

ferieDOBRE RADY NA ZIMOWE WYPADY!

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

 • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
 • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
 • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
 • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
 • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
 • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
 • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
 • Pamiętaj o telefonach alarmowych do straży pożarnej 998, policji 997, pogotowia ratunkowego 999 oraz numeru ratunkowego 112. Gdy wybierasz się w góry wpisz do telefonu numer alarmowy + 48 601 100 300 do  Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR i GOPR). Nie zapomnij przed wyjściem w góry naładować telefonu!!!;
 • Pamiętaj aby w górach poruszać się tylko po wytyczonych szlakach górskich a podczas jazdy na nartach jeździć się tylko po trasach zjazdowych dostosowanych do naszych umiejętności. Podczas jazdy na nartach pamiętaj  o ochronnym na głowie kasku oraz odpowiednio dobranej odzieży;
 • Nie rozmawiaj z obcymi osobami, nie bierz od nieznanych osób nic do jedzenia i picia. Nie podawaj napotkanym przypadkowo osobom swoich danych osobowych. Nie podchodź zbyt blisko do samochodu gdy ktoś pyta cię o drogę. Pamiętaj nie każdy mile wyglądający jest dobry.
 • W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem i przy komputerze!

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie i miło!!!

Szymon Korczak i Dawid Pękala

Copyright © 2021 Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 12 w Rzeszowie Rights Reserved.