foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkolno-Przedszkolny

nr 12 w Rzeszowie

SPOTKANIE Z NITROGENIUSZEM pt. „SUCHY LÓD”

28.02.2019 r. po raz kolejny przedszkolaki zostały wprowadzone w świat eksperymentów. Tym razem głównym bohaterem spotkania był suchy lód czyli dwutlenek węgla w stałym stanie skupienia, który należy do grupy bardzo efektownych substancji w kategorii efektowne eksperymenty. Dzieci dowiedziały się na czym polega proces sublimacji, a także co to jest bagietka i cylinder miarowy. Były również trudne słowa jak fenoloftaleina czy błękit bromotymolowy. Przedszkolaki odkryły dlaczego kapusta czerwona choć jest fioletowa, zwana jest czerwoną. Obserwowały jak woda zmienia kolory pod wpływem różnych substancji takich jak sok z czerwonej kapusty, syrop malinowy, fenoloftaleina, błękit bromotymolowy, ocet i substancja zasadowa, a także co dzieje się po dodaniu suchego lodu. Dzieci próbowały wymieszać ciecze o różnej gęstości, jednak pomimo starań nie udało się tego dokonać. Na koniec miało miejsce wielkie widowisko, sublimacja suchego lodu w gorącej wodzie, które wzbudziło ogromne zainteresowanie u przedszkolaków. Przygoda ze suchym lodem była bardzo emocjonująca oraz pełna wrażeń. Bardzo dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne.

Zdjęcia...

Copyright © 2021 Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 12 w Rzeszowie Rights Reserved.