foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkolno-Przedszkolny

nr 12 w Rzeszowie

UCHWALENIE KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA 1791 R.

 Wszyscy uczniowie naszej szkoły, 30 kwietnia b.r. uczestniczyli w spotkaniu na temat UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r. - jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego narodu. Spotkanie miało charakter prelekcji prowadzonej przez p. Teresę Flak, nauczyciela historii. Dzieci w przystępny, zrozumiały sposób dowiedziały się co to jest konstytucja, poznały głównych twórców majowej konstytucji oraz jak doszło do jej zaprzysiężenia. Podczas wykładu, wspieranego prezentacją multimedialną, dzieci miały możliwość uczestniczenia w obradach Sejmu Czteroletniego i wspólnego przeżywania tego doniosłego wydarzenia, Nie mogło zabraknąć symbolicznej interpretacji obrazu Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, mistrza J. Matejki. Omówione zostały najważniejsze postulaty Ustawy Rządowej i jej znaczenia jako symbolu dążeń narodu w walce o niepodległość, symbolu tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Dowiedzieliśmy się i dumni jesteśmy z tego, że Konstytucja 3. Maja to jeden z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego, która w 2014 roku została wpisana na listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”. Był także czas na refleksje, wspomnienia; jak na przestrzeni kilkunastu lat nasi wychowankowie świętowali ten piękny dzień.

W spotkaniu przypomniano również, że w dniu 3 maja przypada Dzień Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, w dniu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a 1-go maja Święto Pracy czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy oraz 15-tą Rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Niech więc te majowe święta będą okazją do radosnego, rodzinnego świętowania.

Zdjęcia...

Copyright © 2021 Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 12 w Rzeszowie Rights Reserved.