foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Zespół Szkół

w Pogwizdowie Nowym

30 kwietnia rozdane zostały nagrody w Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Nasze naj…” za miesiące luty i marzec. Bardzo podobały się nam zdjęcia nadesłane przez Mikołaja Dygę z klasy III, Szymona Korczaka z klasy IV, Julię Trzeciak z klasy VI i Olgę Chłandę z klasy VII. Brawo młodzi obserwatorzy przyrody!!! Maj to ostatni miesiąc konkursu... Bierzcie aparaty fotograficzne w dłoń i wyruszajcie na „bezkrwawe łowy”! Nagrody czekają…

Zdjęcia...

 

 Do czego służy strażackie ubranie specjalne?

   Z takim i wielu innymi pytaniami musieli zmierzyć się 26 kwietnia, w Komendzie Miejskiej PSP w Rzeszowie uczestnicy etapu powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"  Konrad Kozdrański, Zuzanna Hess i Szymon Korczak. Turniej rozgrywano w trzech grupach wiekowych. Tym razem część pisemna nie okazała się  przysłowiową "pestką" wręcz przeciwnie stanowiła niemałe wyzwanie wiedzowe. Jednak Konrad, Zuzanna i Szymon pokazali swoje umiejętności i cała trójka napisała test pomyślnie plasując się w trójce szczęśliwców zakwalifikowanych do etapu ustnego, decydującego. I tak Konrad Kozdrański po odpowiedzi ustnej po raz czwarty zdobył tytuł MISTRZA POWIATU tym razem w wyższej kategorii klasy 7,8 i gimnazjum a Zuzanna Hess zajęła MIEJSCE DRUGIE. W kategorii szkoły podstawowe Szymon Korczak również uplasował się na DRUGIM MIEJSCU. Laureaci turnieju, którzy zajęli miejsca od I do III uhonorowani zostali dyplomami, statuetkami i nagrodami.

Pracami turnieju kierował Prezes Powiatowy ZOSP RP druh Jan Kucaj a wspierał go Komendant Miejski PSP bryg. Tomasz Baran. Konrad Kozdrański uczeń klasy VII jako zdobywca I MIEJSCA, 17 maja w Rozwienicy k. Jarosławia będzie reprezentować powiat rzeszowski na etapie wojewódzkim. 

Gratulujemy i trzymamy kciuki. Zdjęcia...
otwp powiat

Zdjęcia...

,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna"

04. 04. 2019 r. zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu plastyczno- technicznego pt. ,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna". Konkurs adresowany był do wychowanków przedszkola oraz uczniów naszej szkoły. Zadaniem było wykonanie palm z kolorowej bibuły, krepiny, naturalnych surowców, materiałów np. suszonych kwiatów, traw, gałązek drzew i krzewów. Na tegoroczną edycję dostarczono 38 palm wykonanych indywidualnie i grupowo (przez rodzeństwo). Jury oceniło prace zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim za udział w konkursie i tak duże zainteresowanie naszym przedsięwzięciem.

Troszkę historii.

Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie. Zwyczaj ten rozpowszechnił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii. Od V i VI wieku zaczęły się przejmować także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku. Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. To nią witał tłum Jezusa w Jerozolimie. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd Niedzieli Palmowej jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia.

Współcześnie palma jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie. 

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Jury w składzie: Małgorzata Pękala, Bożena Sobek, Ewelina Michałek-Gaweł postanowiło przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia. Uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy laureatom sukcesu i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku. Zdjęcia....

Czytaj więcej: ,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna" - wyniki konkursu

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny 

Co to jest linia gaśnicza? Wymień rodzaje pian gaśniczych? Jak postępujemy przy krwotokach zewnętrznych i oparzeniach? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Jak co roku organizacją turnieju zajął się Zarząd Miejsko Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Głogowie Młp. 

Do etapu gminnego, który został rozegrany w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. przystąpiło 30 młodych adeptów pożarnictwa w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, 7, 8-klasa i gimnazjum oraz szkoły ponadpodstawowe. Byli to najlepsi uczniowie, którzy wcześniej przeszli eliminacje szkolne. I tak naszą szkołę licznie reprezentowali: Zuzanna Hess, Anna Krzak, Kornelia Kozdrańska, Szymon Korczak, Dawid Pękala, Kamil Skała i Konrad Kozdrański. Uczestnicy w trakcie przygotowania do kolejnego etapu musieli się zapoznać m.in. z przepisami przeciwpożarowymi, techniką pożarniczą, organizacją ochrony przeciwpożarowej, a także historią i tradycjami ruchu strażackiego. Najważniejszym tematem podczas przygotowań była znajomość zasad postępowania na wypadek pożaru, praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Turniej rozpoczęto od testu pisemnego składającego się się z 40 pytań przygotowanych dla każdej grupy wiekowej według zróżnicowanego stopnia trudności. Następnie dla trzech uczestników z najlepszymi wynikami z testu w każdej kategorii wiekowej został rozegrany finał ustny. W kategorii szkoła podstawowa w finale ustnym było pięciu zawodników (decydowała taka sama ilość punków) w tym dwoje z naszej szkoły: Kornelia Kozdrańska, Szymon Korczak.  Wyniki:

Lp

Imię i nazwisko

Wynik z testu pisemnego

max 40 pkt.

Egzamin ustny

max 12 pkt

Wynik końcowy

1

Kacper Dziubek

38

11,5

49,5

2

Szymon Korczak

38

11

49

3

Natalia Dworak

38

9

47

4

Kornelia Kozdrańska

34

10

44

5

Karolina Cynar

35

8

43

5

Martyna Pruchnik

34

9

43

W kategorii 7,8- klasa i gimnazjum do części ustnej dostali się Zuzanna Hess oraz Konrad Kozdrański. Byli tak dobrze przygotowani, że oprócz pytań podstawowych rozegrali jeszcze dwie dogrywki. Ostatecznie wygrał Konrad jednym punktem pokonując Zuzię.

Lp

Imię i nazwisko

Wynik z testu pisemnego

max 40 pkt.

Egzamin ustny

max 12 pkt

Wynik końcowy

1.

Konrad Kozdrański

40

12 (dogrywka 6pkt)

582

2.

Zuzanna Hess

40

12 (dogrywka 5pkt)

57

3

Jakub Dziubek

37

12

49

4

Andżelika Komisarz

39

8,5

47,5

5

Agnieszka Zięba

37

9

46

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz wejściówki na basen, a laureaci poszczególnych kategorii wiekowych statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Głogowa Małopolskiego oraz Zarząd Miejsko Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Głogowie Młp. Zwycięzcom gratulowali również Komendant Miejsko Gminny ZOSP RP w Głogowie Młp. Marian Bąk oraz Prezes ZOG OSP RP Stanisław Zięba.

 Zuzanna Hess, Konrad Kozdrański i Szymon Korczak będą reprezentować gminę na etapie powiatowym 26 kwietnia 2019 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Rzeszowie. Gratulujemy. 

Zdjęcia...

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU - HISTORIA KROPELKI WODY

Rzadko zdajemy sobie sprawę jak ważna jest woda w życiu każdego z nas. Trudno się dziwić, bowiem jest dostępna na wyciągnięcie ręki. W ciągu ostatnich 30 lat wykorzystywanie wody bardzo szybko wzrosło. Główną przyczyną wzrostu zapotrzebowania na wodę jest wciąż wzrastająca ilość używanych zmywarek, pralek, urządzeń nawadniających ogródki. Jednak wodne zasoby nie są równomiernie rozmieszczone na Ziemi. Są kraje gdzie kropla wody jest bezcenna i nie ma mowy o jej marnotrawstwie. Konkurs Historia kropelki wody, który odbył się w naszej szkole, miał na celu uświadomienie dzieciom, jak wielką rolę odgrywa woda, jak racjonalnie należy ją wykorzystywać oraz jak niewielkie są jej zasoby w stosunku do potrzeb. Adresatami były wszystkie klasy. Zadaniem uczniów klas I-III było wykonanie rysunku lub plakatu promującego wodę. Dzieci wykazały się kreatywnością w tworzeniu prac plastycznych, a zwycięzcami zostali:
I miejsce: Laura Weselak (kl. II), Aleksandra Kogut (kl. III)
II miejsce: Katarzyna Kielar (kl. I), Aleksandra Krzak (kl. III)
III miejsce: Milena Towarnicka (kl. III), Mikołaj Dyga (kl. III)
Uczniowie klas IV-VIII brali udział w Wielkim Teście, który zawierał 20 pytań. Między zawodnikami toczyła się zacięta walka, wykazali się ogromną wiedzą i zaangażowaniem, a nagrodzeni zostali:
I miejsce: Anna Krzak (kl. VIII), Izabella Micał (kl. VIII).
II miejsce: Olga Chłanda (kl. VII)
III miejsce Zuzanna Hess (kl. VIII), Konrad Kozdrański (kl. VII).
Zwycięzcom gratulujemy! Mamy nadzieję, że konkurs wniósł bardzo dużo do świadomości naszych uczestników.

Zdjęcia...

Polecane strony

Licznik odwiedzin

393250
Dziś124
Wczoraj242
Tydzień124
Miesiąc4766
Wszystkie dni393250

Copyright © 2020 Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym Rights Reserved.