foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkolno-Przedszkolny

nr 12 w Rzeszowie

,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna"

04. 04. 2019 r. zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu plastyczno- technicznego pt. ,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna". Konkurs adresowany był do wychowanków przedszkola oraz uczniów naszej szkoły. Zadaniem było wykonanie palm z kolorowej bibuły, krepiny, naturalnych surowców, materiałów np. suszonych kwiatów, traw, gałązek drzew i krzewów. Na tegoroczną edycję dostarczono 38 palm wykonanych indywidualnie i grupowo (przez rodzeństwo). Jury oceniło prace zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim za udział w konkursie i tak duże zainteresowanie naszym przedsięwzięciem.

Troszkę historii.

Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie. Zwyczaj ten rozpowszechnił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii. Od V i VI wieku zaczęły się przejmować także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku. Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. To nią witał tłum Jezusa w Jerozolimie. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd Niedzieli Palmowej jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia.

Współcześnie palma jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie. 

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Jury w składzie: Małgorzata Pękala, Bożena Sobek, Ewelina Michałek-Gaweł postanowiło przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia. Uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy laureatom sukcesu i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku. Zdjęcia....

Czytaj więcej: ,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna" - wyniki konkursu

INFORMACJA

W związku z otrzymaną informacją od Zarządu Oddziału ZNP w Głogowie Młp. o planowanym strajku pracowników oświaty od 8 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) do odwołania uprzejmie informuję, że w Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym będą prowadzone w tych dniach zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów i przedszkolaków, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki w domach.

Ponieważ do dnia dzisiejszego nie otrzymałam dokładnej listy nauczycieli, którzy przystąpią do akcji strajkowej, zwracam się z prośbą do Rodziców o pozostawienie dzieci w domu o ile istnieje taka możliwość.

O kolejnych nowych informacjach dotyczących akcji strajkowej będę Państwa informowała niezwłocznie.

Z poważaniem

Krystyna Gnat

Dyrektor ZS w Pogwizdowie Nowym

 

weterynaryjnyKOLEJNY SUKCES NA NASZYM KONCIE!

Uczennice klasy 8 - Anna Krzak oraz Amelia Kordowska 2 kwietnia 2019 r. wzięły udział w sesji popularnonaukowej pt. ,,Zwierzęta dla człowieka – człowiek dla zwierząt” pod hasłem ,,Koń jaki jest nie każdy wie” zorganizowanej przez Zespół Szkół Weterynaryjnych im. Bohaterów Westerplatte w Trzcianie. Konkurs skierowany był do uczniów III klasy gimnazjum oraz VIII klasy szkoły podstawowej z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, gminy Świlcza, Trzebownisko, Głogów Małopolski, Boguchwała oraz miasta Rzeszów i miasta Dębica.

Na początku sesji uczennice zmierzyły się z testem wiedzy o koniach, którego głównym celem była popularyzacja zagadnień związanych z wykorzystaniem koni w różnych dziedzinach życia i funkcjonowania człowieka. Następnie wysłuchały dwóch wykładów ,,Psychologia konia” oraz ,,Koń w sporcie”. Po tej części nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród. Jury nagrodziło Annę Krzak, która została uhonorowana dyplomem oraz atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi za III miejsce, natomiast Amelia Kordowska zdobyła wyróżnienie. Po wręczeniu nagród odbyły się pokazy wykorzystania koni w hali ujeżdżeniowej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny 

Co to jest linia gaśnicza? Wymień rodzaje pian gaśniczych? Jak postępujemy przy krwotokach zewnętrznych i oparzeniach? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Jak co roku organizacją turnieju zajął się Zarząd Miejsko Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Głogowie Młp. 

Do etapu gminnego, który został rozegrany w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. przystąpiło 30 młodych adeptów pożarnictwa w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, 7, 8-klasa i gimnazjum oraz szkoły ponadpodstawowe. Byli to najlepsi uczniowie, którzy wcześniej przeszli eliminacje szkolne. I tak naszą szkołę licznie reprezentowali: Zuzanna Hess, Anna Krzak, Kornelia Kozdrańska, Szymon Korczak, Dawid Pękala, Kamil Skała i Konrad Kozdrański. Uczestnicy w trakcie przygotowania do kolejnego etapu musieli się zapoznać m.in. z przepisami przeciwpożarowymi, techniką pożarniczą, organizacją ochrony przeciwpożarowej, a także historią i tradycjami ruchu strażackiego. Najważniejszym tematem podczas przygotowań była znajomość zasad postępowania na wypadek pożaru, praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Turniej rozpoczęto od testu pisemnego składającego się się z 40 pytań przygotowanych dla każdej grupy wiekowej według zróżnicowanego stopnia trudności. Następnie dla trzech uczestników z najlepszymi wynikami z testu w każdej kategorii wiekowej został rozegrany finał ustny. W kategorii szkoła podstawowa w finale ustnym było pięciu zawodników (decydowała taka sama ilość punków) w tym dwoje z naszej szkoły: Kornelia Kozdrańska, Szymon Korczak.  Wyniki:

Lp

Imię i nazwisko

Wynik z testu pisemnego

max 40 pkt.

Egzamin ustny

max 12 pkt

Wynik końcowy

1

Kacper Dziubek

38

11,5

49,5

2

Szymon Korczak

38

11

49

3

Natalia Dworak

38

9

47

4

Kornelia Kozdrańska

34

10

44

5

Karolina Cynar

35

8

43

5

Martyna Pruchnik

34

9

43

W kategorii 7,8- klasa i gimnazjum do części ustnej dostali się Zuzanna Hess oraz Konrad Kozdrański. Byli tak dobrze przygotowani, że oprócz pytań podstawowych rozegrali jeszcze dwie dogrywki. Ostatecznie wygrał Konrad jednym punktem pokonując Zuzię.

Lp

Imię i nazwisko

Wynik z testu pisemnego

max 40 pkt.

Egzamin ustny

max 12 pkt

Wynik końcowy

1.

Konrad Kozdrański

40

12 (dogrywka 6pkt)

582

2.

Zuzanna Hess

40

12 (dogrywka 5pkt)

57

3

Jakub Dziubek

37

12

49

4

Andżelika Komisarz

39

8,5

47,5

5

Agnieszka Zięba

37

9

46

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz wejściówki na basen, a laureaci poszczególnych kategorii wiekowych statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Głogowa Małopolskiego oraz Zarząd Miejsko Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Głogowie Młp. Zwycięzcom gratulowali również Komendant Miejsko Gminny ZOSP RP w Głogowie Młp. Marian Bąk oraz Prezes ZOG OSP RP Stanisław Zięba.

 Zuzanna Hess, Konrad Kozdrański i Szymon Korczak będą reprezentować gminę na etapie powiatowym 26 kwietnia 2019 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Rzeszowie. Gratulujemy. 

Zdjęcia...

WIOSNA, ACH TO TY!

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do drzwi” tak śpiewał Marek Grechuta, a jakże te słowa odzwierciedlają naszą świetlicową sytuację. Nie rankiem, ale już po południu do naszej świetlicy zawitała piękna, kwiecista, barwna Pani Wiosna, która schowała się pod pięknymi wiosennymi nakryciami głowy. Dumnie przechadzała się po sali, pozwalając wszystkim Świetliczakom, jak również Jury uważnie przyjrzeć się jej świeżości i niezwykłości. Wiosna zawitała w konkursowych pracach zatytułowanych Wiosenne nakrycie głowy. Uczniowie z pomocą rodziców, dziadków, rodzeństwa wykonali bardzo różne i jakże pomysłowe nakrycia głowy. Były to zarówno czapki, kapelusze, jak i wianki. W każdej pracy jednak dominowały kwiaty oraz kolory. Były wykonane z różnych materiałów, a pomysłowości można tylko pozazdrościć uczestnikom! Każdy indywidualnie prezentował swoje nakrycie głowy, w rytm wiosennej muzyki. Jury w składzie: pani Teresa Flak, pani Agnieszka Sarna oraz pani Barbara Kozik, miało niełatwe zadanie.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Aleksanrda Hess

II miejsce – Aleksandra Krzak oraz Amelia Kloc

III miejsce – Julia Baniak oraz Filip Micał

Wyróżnienie otrzymali:

Mikołaj Dyga, Aleksandra Kogut, Katarzyna Kielar, Kinga Pazdan

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i mamy nadzieję, że teraz Pani Wiosna pojawi się już na dobre!

Zdjęcia...

Copyright © 2021 Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 12 w Rzeszowie Rights Reserved.