Rekrutacja do przedszkola i szkoły podstawowej

 

TERMINY REKRUTACJI DO PRZEDSZKOLA I SZKOŁY

NA ROK SZKOLNY 2021/2022

 Informujemy, że Prezydent Miasta Rzeszowa ustalił terminy rekrutacji do przedszkoli  prowadzonych przez Gminę Miasto Rzeszów.  

   https://bip.erzeszow.pl/print/91/26749

Kryteria rekrutacyjne dla przedszkoli określa Uchwała Rady Miasta Rzeszowa Uchwała...

W  rekrutacji biorą udział wyłącznie nowe dzieci.

Terminy składania deklaracji kontynuacji w roku szkolnym 2021/2022 dla dzieci już uczęszczających podamy w późniejszym terminie.

W harmonogramie rekrutacji zawarto również terminy zapisów do szkół podstawowych.

 Rekrutacja do przedszkola i szkoły na rok szkolny 2021/2022

 Nabór do Przedszkola dla dzieci nowych na rok szkolny 2021/2022 odbywa się drogą elektroniczną od dnia 1 marca 2021r. do dnia 15 marca 2021r. przez stronę Vulcan „Nabór do przedszkola”.

Wypełniony on-line, wydrukowany i podpisany przez obojga Rodziców formularz zgłoszeniowy wraz z dokumentami potwierdzającymi dane zamieszczone we wniosku należy złożyć do dyrektora przedszkola w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15.03.2021r. do godz.15.00.

Każdy grosz się… liczy Akcja Góra Grosza

Każdy grosz się …liczy

Pomaganie innym i dzielenie się tym co mamy, choć wpisane w naturę człowieka, jednym przychodzi łatwiej, innym gorzej. Są wśród nas prawdziwi altruiści, gotowi do największych poświęceń, niektórzy zaś z rzadka pomagają i w niewielkim wymiarze. Warto jednak odkrywać w sobie i rozwijać potrzebę wspierania drugiego człowieka. Trzeba też pamiętać, że każdy, nawet najdrobniejszy gest życzliwości, ma swoją ogromną wartość, ponieważ jest jak mała cegiełka, która może być elementem wielkiej, pięknej budowli. Tak samo jeden mały grosz – wydawałoby się bez żadnej wartości – może być składnikiem potężnych sum.

Przyłączmy się więc do znanej nam już akcji Góra Grosza i zasilajmy zbędnymi dla nas często groszami skarbonki, których zawartość zostanie przekazana na szczytny cel – wsparcie dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach. Do udziału w akcji zachęcamy przedszkolaków, uczniów klas młodszych i starszych oraz pracowników naszej szkoły i naszego przedszkola. Uczniowie, którzy kształcą się zdalnie, mogą przygotować tymczasowe domowe skarbonki na grosze, a następnie wesprzeć wspólną szkolną składkę.

Akcja trwa do 31 maja 2021 r. Zapewne uzbieramy więc wieeeeelką górę groszy.

 

Literackie próby uczniów

Mąż modny” – czyli próby literackie w klasie VII

Omawiane dzieła literackie – wiersze, powieści, dramaty służą nie tylko poznawaniu literatury, zgłębianiu wiedzy, refleksjom na przeróżne tematy, rozpatrywaniu wielu aspektów życia człowieka. Często bywają też źródłem natchnień. Uczniowie, inspirując się utworami literackimi bądź innymi tekstami kultury, odkrywają w sobie chęć tworzenia i podejmują próby literackie.

Lektura satyry „Żona modna” oświeceniowego twórcy Ignacego Krasickiego skłoniła uczniów klasy VII do dyskusji nie tylko na temat 18-wiecznych dam, ich manier
i ekscentrycznych zachowań, ale była także okazją do oceny współczesnych młodych kandydatek i kandydatów na żony i mężów. Pod wpływem przemyśleń i wniosków, które można sformułować po analizie dzieła I. Krasickiego, uczniowie dostrzegli, że także w obecnych czasach nie brakuje karykaturalnych – egocentrycznych, zachłyśniętych zachodnią modą, pozbawionych autentyczności panien i kawalerów.

Z kolei zainspirowana oświeceniowym utworem (oraz ożywioną dyskusją toczącą się podczas lekcji języka polskiego) uczennica klasy VII podjęła niecodzienne wyzwanie i postanowiła zmierzyć się z napisaniem utworu literackiego.

Klaudia Parat w swojej satyrze (czyli utworze, który niepozbawiony humoru, ale i ironii ośmiesza pewne postawy lub wady ludzi) kreuje postać współczesnego „męża modnego”. Czy ma on coś wspólnego z 18-wiecznną żoną modną? Czy autorka wiersza dostrzega i piętnuje przywary typowe dla naszych czasów? Proszę się przekonać.

Za swoją satyrę Klaudia Parat otrzymała ocenę celującą, a Państwu życzymy miłej lektury i owocnych refleksji.

 

Klaudia Parat, „Mąż modny”

Mój mąż jest modny,

Prowadzi tryb życia wygodny.

Modne ubrania kupuje,

A na chleb pieniędzy brakuje.

Ma nażelowane włosy,

Wyglądające jak krople rosy.

Do zdjęć często pozuje

I twarz kremem smaruje.

Obiady w restauracjach zjada,

Na poważne tematy z nim się nie porozmawia.

Regularnie jeździ na basen,

By nie być grubasem.

Na siłownię chodzi

I nic innego już go nie obchodzi.

Nie liczy się jednak czy modny jest mąż,

Tylko czy ma piękne wnętrze wciąż.