foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkolno-Przedszkolny

nr 12 w Rzeszowie

wiosnaWiosna, to pora roku, która inspiruje dzieci do twórczości plastycznej. Dnia 31. 05. 2019 roku w Zespole Szkół w Budach Głogowskich odbyło się uroczyste wręczenie nagród z rozstrzygniętego Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Wiosna, wiosna ach to Ty”. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Głogowa Małopolskiego – Pan Paweł Baj, a nagrody ufundowane zostały przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Głogów Małopolski.Głównym celem konkursu było podwyższanie poziomu edukacji przyrodniczej inspirowanej wiosenną tematyką, rozbudzanie wyobraźni i kreatywności poprzez twórczość plastyczną, a także wyzwalanie wśród najmłodszych zainteresowań przyrodą, jej bogactwem oraz pięknem.

II nagrodę otrzymała - Nikola Rybka a wyróżnienie Karolina Prejzner. Gratulujemy.

,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna"

04. 04. 2019 r. zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu plastyczno- technicznego pt. ,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna". Konkurs adresowany był do wychowanków przedszkola oraz uczniów naszej szkoły. Zadaniem było wykonanie palm z kolorowej bibuły, krepiny, naturalnych surowców, materiałów np. suszonych kwiatów, traw, gałązek drzew i krzewów. Na tegoroczną edycję dostarczono 38 palm wykonanych indywidualnie i grupowo (przez rodzeństwo). Jury oceniło prace zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim za udział w konkursie i tak duże zainteresowanie naszym przedsięwzięciem.

Troszkę historii.

Pierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie. Zwyczaj ten rozpowszechnił się na wschodzie oraz w Hiszpanii i Galii. Od V i VI wieku zaczęły się przejmować także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku. Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. To nią witał tłum Jezusa w Jerozolimie. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd Niedzieli Palmowej jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia.

Współcześnie palma jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie. 

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Jury w składzie: Małgorzata Pękala, Bożena Sobek, Ewelina Michałek-Gaweł postanowiło przyznać równorzędne nagrody i wyróżnienia. Uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie gratulujemy laureatom sukcesu i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku. Zdjęcia....

Czytaj więcej: ,,Najpiękniejsza Palma Wielkanocna" - wyniki konkursu

polska pastelami
Serdecznie gratulujemy Kasi Gniewek lat 6 zdobycia II miejsca a Milence Przeszłowskiej lat 6 - III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Polska pastelami malowana" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 10 w Chełmie.

kotylionGratulujemy sukcesu Nikoli Rybce lat 4, która zajeła II Miejsce w ogólnopolskim konkursie techniczno-plastycznym pt. Kotylion Narodowy organizowanym przez Przedszkole Niepubliczne Tygrysek w Węgorzewie.

recytatorski prz20 listopada 2018 r. troje reprezentantów każdej z grup przedszkolnych wzięło udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim "A ja jestem Polak mały" organizowanym przez Publiczne Przedszkole w Głogowie Małopolskim. Dzieci pięknie zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie. I tak Karolina Safin z II grupy za wiersz Twój dom - Wandy Chotomskiej otrzymała I MIEJSCE. Karolina Prejzner z grupy III za wiersz "Polska" Ryszarda Przymusa otrzymała wyróżnienie. Jesteśmy dumni również z występu Filipa Wala. Gratulujemy sukcesu.

Zdjęcia...

Copyright © 2021 Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 12 w Rzeszowie Rights Reserved.